InterPals - co to, po co i jak używać?

 
Co jakiś czas mam zajawkę na naukę jakiegoś języka. Uczyłam się wiele lat niemieckiego, ale teraz nic nie pamiętam. Angielskiego uczę się krócej, ale nie przepadam za tym językiem. Postanowiłam spróbować sił z rosyjskim. Szukałam przydatnych tipów w internecie i w taki oto sposób odkryłam stronę InterPals.

InterPals to strona, na której znajdziemy partnera do rozmowy z całego świata. Są nawet osoby z Jamajki, z kilkoma miałam przyjemność pisać. Uczymy się wtedy języka nie tylko poprzez pisanie, często jeśli uda się z kimś nawiązać dobry kontakt, te osoby wysyłają nagrania głosowe czy proponują rozmowy na Whatsappie.  Zakłada się konto, wypełnia dane o sobie, wskazany jest krótki opis – kim jesteś, czego tutaj szukasz. Warto opisać swoje zainteresowania, wtedy łatwiej będzie nawiązać kontakt. Ustawia się język, którego chce się uczyć, ewentualnie dodaje zdjęcie i gotowe.

Moje początki wyglądały tak, że znajdowałam sobie osoby (można ustawić po filtrach, np. szukanie osoby, której językiem ojczystym jest angielski, ale uczy się polskiego albo Francuza/Francuzkę, którzy chcą porozmawiać z Tobą po angielsku, żeby zwiększyć swojego skilla) i pisałam do nich spersonalizowane wiadomości. Odpisywały lub nie, najczęściej tak. I wtedy jakoś się toczyło, poznałam w ten sposób Amerykana i Bośniaka z którymi popisałam o różnicach kulturowych, a nawet wymieniliśmy się numerami i mam ich dodanych na Whatsappie. Fakt, nie piszemy jakoś często, ale z Amerykanem aktualizujemy nasze sytuacje, by być w miarę możliwości na bieżąco. Rozmawiam co jakiś czas z Rachel z Brazylii oraz z Nestorem z Hiszpanii.

Najczęściej jest tak, że nawet po kilku zdaniach ten kontakt się urywa. To nie zawsze wynika z czyjejś złej woli,  po prostu nie budujemy aż takich silnych relacji i nie zawsze chce nam się myśleć w innym języku albo rozmowa się nie klei.

Teraz przejdę do minusów tego portalu. Piszą do mnie mężczyźni, najczęściej z Turcji albo Maroko (nie mam nawet wzmianki o tym, że chciałabym się uczyć ich języków), że chcą być moimi przyjaciółmi. Staram się nikogo nie skreślać, zazwyczaj daję szanse rozmowie (chyba, że ktoś na wstępie proponuje mi zakup biletów do Egiptu albo mnie obraża), ale czasem zachowują się normalnie, a dopiero po chwili wychodzi o co im chodzi. Ale to nie działa tylko w jedną stronę, są dziewczyny np. z Chin, które szukają sobie męża w Europie. Mam w profilu zaznaczone, że jestem tam żeby porozmawiać, że szukam znajomości, ale nie szukam związku, bo mam już partnera. Jak grochem o ścianę. W momencie, kiedy ktoś nie respektuje granicy, którą postawiłam i mojego związku, dlaczego miałabym z nim prowadzić jakąkolwiek rozmowę? Poznałam ostatnio Egipcjanina z którym bardzo miło się rozmawia, szanuje mnie i myślę, że to może być wartościowa znajomość, tym bardziej, że ja interesuję się islamem i warto pytać, by poszerzać swoją wiedzę. W momencie, gdy natraficie na jakąś niemiłą osobę, zawsze można ją zablokować. Jest na pewno więcej plusów, niż minusów.

PLUSY
* nauka języka nie sztywno według jakiejś reguły, tylko tak, żeby się od razu dogadać
* czas do zastanowienia się nad odpowiedzią
* osłuchanie się z językiem poprzez nagrania głosowe lub rozmowy
* mówienie w tym języku np. z osobą z Rumunii - wiadomo, ona też się go uczy i łatwiej jest zrozumieć Rumuna mówiącego
po angielsku, niż Anglika.

MINUSY:
* namolne osoby
* rozmowa nie zawsze się klei, czasem trzeba dłużej poszukać odpowiedniego rozmówcy

Reasumując:

Jeżeli ktoś z Was chce nauczyć się języka, najlepiej robić to przez pisanie, a później rozmowę. Ludzie tam nie piszą poprawnie gramatycznie, bo dla nich najważniejsze jest to, żeby się dogadać. Mnie ten portal dał całkiem sporo, ale w angielskim. Być może zgłosi się do Was ktoś, kto chciałby się nauczyć polskiego – wtedy nie dość, że komuś pomożecie, to zobaczycie czy potraficie komuś coś wyjaśnić – od tego niedaleka droga do dawania korepetycji i zostania milionerem :D

Znacie stronę? Korzystaliście z niej kiedyś i chcielibyście się podzielić doświadczeniem? A może znacie jakieś podobne portale?

Komentarze

instagram