Toksyczna miłość.

 


Cześć, Kochani!

Rozpoczęłam na Instagramie autorskie wyzwanie #zadbanykwiecien, gdzie każdego dnia pokazuję, jak dbam o siebie i co robię dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wyzwanie ma na celu pamiętanie o tym, że jesteśmy dla siebie najważniejszymi osobami i nie ma nic złego w tym, że dbamy o swój rozwój, samopoczucie i jesteśmy dla siebie dobrzy. Zapraszam do dołączenia 😊

Dzisiaj chciałabym napisać o toksycznych związkach. Łatwo nazwać jakiś związek toksycznym i nie mówię tutaj o cyjanowodorze. 😉 Dwójka ludzi zaczyna się spotykać, wszystko jest pięknie. Są obietnice, miłe słowa, starania. I nagle coś się psuje. Zaczynają się ograniczenia stawiane przez drugą połówkę, coś mu czy jej nie wychodzi i jest to z Twojej winy i w ogóle to mogłabyś coś zrobić ze sobą, bo jest dla Ciebie taki dobry, a Ty taka niewdzięczna. Zaczyna się zatruwanie Twojego życia, manipulacja i niszczenie Cię dzień po dniu. Takie osoby ciągle oczekują więcej, nie dając nic w zamian. Krytykują i obniżają Twoją samoocenę, w dodatku TO TY czujesz się temu wszystkiemu winna.

Kiedyś przeczytałam, że toksyczne osoby mają bardzo podobne zachowania do tych stosowanych w sektach – od razu wiedzą, czego potrzebujesz, jakiej osoby szukasz i pozorują się na taką. Dostajesz mnóstwo komplementów i zainteresowania (bo kto z nas nie chce społecznej akceptacji i poczucia przynależności?). Nawet zauważając, że coś z Twoją drugą połówką jest nie tak, nie wierzysz w to – przecież był miły, szarmancki, czarujący, zawsze „dzień dobry” mówił, no wzór cnót i ideał. Pewnie ma po prostu gorszy dzień. Zaczynasz sobie tłumaczyć jego wybuchy złości i inne krzywdzące zachowania, usprawiedliwiasz to, pozwalasz na takie traktowanie siebie w taki sposób. Warto? Absolutnie.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

1.     Partner odcina Cię od Twojej rodziny, znajomych – od każdego, kto może zauważyć, jaką jest osobą i zwrócić Ci na to uwagę.

2.      Zawsze to on ma wybór i do niego należy ostatnie słowo – co jecie, gdzie idziecie, co oglądacie, gdzie będziecie mieszkać itp.

3.     Jest chorobliwie zazdrosny o Twoje koleżanki, rodzinę, a nawet obcych mężczyzn na ulicy.

4.     Manipuluje Tobą i mówi, że za mało się starasz i jesteś niewystarczająca i że to przez Ciebie ten związek nie funkcjonuje.

5.     Mężczyzna budzi w Tobie strach, ale nie chcesz mu o tym mówić w obawie przed wybuchem gniewu.

6.     Druga osoba sprawia, że nie masz kontroli nad swoim życiem.

7.     Ośmiesza Cię i kompromituje w obecności innych.

8.     Mówi i robi rzeczy przez które czujesz się bez niego bezradna, wszystko jest JEGO zasługą.

9.     Nie mówisz nikomu o tym, co się dzieje w Twoim związku ze strachu przed tym, że ktoś nie zrozumie.

10.  Bronisz swojego oprawcy, zawsze tłumaczysz jego zachowania.

11.  Robi z siebie ofiarę, a to Ty nią jesteś.

Jakie są przyczyny wchodzenia w toksyczny związek?

Dzieciństwo. Ludzie żyjący w destrukcyjnym środowisku, gdzie był alkohol, narkotyki, jakakolwiek forma przemocy (psychiczna/fizyczna) wchodzą w związki z socjopatami podświadomie. Przez braki z dzieciństwa, np. brak zaspokojenia podstawowych potrzeb czy akceptacji ze strony rodziny. To powielany w dorosłym życiu schemat, by czuć to samo, co w domu rodzinnym – niepewność, lęk, brak akceptacji.

Jak zakończyć toksyczny związek?

Możesz udać się po pomoc do specjalisty, skorzystać z grup wsparcia albo spróbować wzmocnić swoją pewność siebie (co jest trudne, gdy ciągle słyszysz, że coś jest Twoją winą). Co lubiłaś robić przed związkiem? Pomyśl o sobie i o tym czego chcesz, co lubisz, jaka jesteś. Nie jest prostą rzeczą zakończyć toksyczny związek -  wiem z doświadczenia. Najpierw w ogóle przyznać się do tego, że związek jest destrukcyjny i toksyczny. Ja dopiero po 4 miesiącach zdałam sobie sprawę, że coś jest nie tak. Udało mi się zakończyć to w taki sposób, że ten chłopak sam mnie rzucił, więc miałam szczęście. Chwilę zajęło mi pozbieranie się po tym i wciąż nie rozumiem, dlaczego po pierwszych sygnałach zostałam, zamiast uciekać. Są pary, które rozstają się, wracają do siebie i tak w kółko, bo on się zmieni – któreś musi zacząć zmianę, by związek taki miał sens, wtedy pojawia się pomysł pójścia na terapię dla par. Same słowa nie wystarczają, co z tego, że ktoś powie, iż się zmieni? Nic. Nie daj się wciągnąć w błędne koło.

Toksyczne osoby są toksyczne nieświadomie, chcą pokazać komuś jak to jest czuć się bezwartościowym i nic niewartym, bo kiedyś ktoś był taki w stosunku dla nich. To powielany mimowolnie w dorosłości schemat. Czy da się pomóc takiej osobie? Owszem, ale jest ciężko – ktoś, kto wie lepiej i jest nieomylny, nie dopuści do siebie informacji o tym, że ma zaburzenia społeczne. Można próbować.

Mam nadzieję, że nic takiego Was nie spotka, a jeśli spotkało, to przytulam Was mocno! Jeśli chcesz, opowiedz o swoich doświadczeniach. Czy Ty lub ktoś bliski Tobie był lub jest w toksycznym związku? Zapraszam do rozmowy! 

 

Komentarze

 1. Wyjście z toksycznego związku, ale również relacji jest dla każdego człowieka bardzo trudne i wymaga naprawdę dużej odwagi na powiedzenie STOP. W toksycznym związku najczęściej znajdują się kobiety, jednakże trzeba zaznaczyć, że mężczyzn również to może spotkać. Zgadzam się, że duże znaczenie jak wygląda nasza relacja z drugą osobą ma dzieciństwo. Kobiety często tłumaczą sobie, że oprawca się zmieni, jednakże to mit, ponieważ drugiego człowieka oraz charakteru nie da się zmienić, jeżeli druga strona sama nie będzie chciała nic w sobie zmienić.
  Z całą pewnością po zakończeniu takiego związku należy skorzystać z pomocy specjalisty i nie ma się czego wstydzić. Dobrze, że poruszasz takie tematy na blogu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wychowałam się w normalnej kochającej rodzinie, a i tak trafiłam na toksyka. Na szczęście jestem już 10 lat po rozwodzie. Tak go miałam dość, że odpuściłam sobie orzekanie o winę, alimenty. Święty spokój jest dużo bardziej cenny.

  OdpowiedzUsuń
 3. ..ważny i trudny temat.. bardzo często osoba manipulowana jest nieświadoma i dość późno się orientuje, że tkwi
  w 'chorej' relacji, czyli w toksycznym związku.. z pewnością każda sytuacja jest inna, choć podobny schemat działań.. strseogenne wydarzenia pozostawiają silny stres, traumy, ma to fatalne skutki, prowadzi do chorób..
  ..zbyt długo byłam w toksycznym związku, ale na szczęścia mam to już dawno za sobą..
  ..myślę, że u mnie ogromne znaczenie ma nadmierna empatia, która często mnie 'niszczy'.. nawet uczenie się asertywności nie daje zbyt wiele ;)

  - pozdrawiam serdecznie, życzę uroczej niedzieli ❤️

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja pomyślałam sobie o innych toksycznych relacjach. O quasi przyjaźni, kiedy jednak strona próbuje zawłaszczyć całkowicie czas i przestrzeń drugiej. O toksycznych rodzicach, wzbudzających w dorosłych dzieciach poczucie winy. O całej tej chorej manipulacji, kiedy ktoś próbuje poczuć się lepiej uzależniając innych od siebie, kiedy raczej powinien spróbować pracować nad sobą.
  Miłość nie karmi się strachem, powinnością, uległością. Miłość zawsze daje siłę do tego, żeby iść przez życie ramię w ramię. Jeśli tego braknie to nie ma miłości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Toksyczne związki są bardzo częstym zjawiskiem, ale nie zgodziłabym się z teorią, że ktoś jest w takim związku, jeśli miał patologiczną rodzinę, przyczyn może być więcej. Czasami taka toksyczna relacja wychodzi po czasie. To bardzo trudne, przyznać się że jest się w takim związku, a co dopiero z niego wyjść. Podziwiam wszystkich, którzy się na to odważyli i im gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wyobrażam sobie być w takim związku. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie chciałabym być w toksycznym związku i współczuję każdemu, kto się w nim znalazł...

  OdpowiedzUsuń
 8. W dzisiejszych czasach coraz więcej jest takich relacji. Niektóre osoby uzależniają swoje "drugie połówki" od siebie nie tylko m,ocjonalnje, ale również finansowo. Z jednej strony manipulują tak, żeby ta osoba została w domu, zajmowała się dziećmi itp a potem upokarzają mówiąc, że jest do niczego i nie umie zarobić swoich pieniędzy jednocześnie wymuszając wdzięczność i podporządkowanie z pozycji "żywiciela rodziny"
  Z takich związków trzeba szybko uciekać

  OdpowiedzUsuń
 9. spotykałam się kilka lat temu z takim toksykiem. Nie była to długa relacja bo raptem kilku miesięczna ale byłam bardzo zmęczona psychicznie jak to się całe szczęście skończyło.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama byłam w takim toksycznym związku- który partner zakończył.
  Ale to że zakończył, nie znaczy że dał mi spokój- na porządku dziennym były plotki, obrażanie mnie.
  Z czasem to ucichło, uspokoiło się- nie mam z tym człowiekiem kontaktu i oczywiście nie żałuję tego.
  Chciałabym napisać że żałuję tej znajomości,ale było by to kłamstwo- ten związek był dla mnie cenną, choć bolesną lekcją od życia.
  Toksycznym związkiem może być też przyjaźń- tego, na szczęście, nie doświadczyłam i mam nadzieje że tak zostanie
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka miłość toksyczna ale i relacje niszczy

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie ♡
  To bardzo trudny temat. Trzeba mieć wiele odwagi, by powiedzieć stop będąc w takiej sytuacji. Nie każdy potrafi się na to zdobyć z różnych powodów. Trzymam kciuki za wszystkich, którzy walczą z taką relacją! Zarówno za kobiety i za mężczyzn, bo każdy może się znaleźć w takiej sytuacji.
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja na szczęście nie trafiłam na takiego partnera, ale w moim otoczeniu są pary gdzie takie osobniki występują. To naprawdę trudna sytuacja. Nie zawsze łatwo się odciąć od osoby, którą się kocha.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przerobiłam to na własnej skórze i cieszę się, że to już za mną. Teraz dokładnie wiem, czego nie chcę w związku i nie idę na żadne ustępstwa.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie suę udało wyjść z takiego związku, ale znam jedną osobę, która wpadła w sidła i sama nawet nie zauważa problemu, więc ciężko jest jej pomóc.
  Pozdrawiam Kolorowo!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w takiej toksycznej relacji. Już samo przybywanie w towarzystwie osoby, która miała destrukcyjny wpływ niekiedy była dla mnie nie do wytrzymania, co dopiero dzielenie wspólnego życia...

  Dobrze, że poruszyłaś taką tematykę. Ważne, aby rozmawiać nie tylko o przyjemnych aspektach naszego życia.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Super, że poruszasz tak ważne tematy. Osobiście, nie byłam nigdy w toksycznym związku, ale za to znam osobę, która była i to naprawdę niszczy. Ona długo nie potrafiła powiedzieć dość, dawała kolejne szanse, cierpiąc okrutnie, dusząc się w tym związku. Odetchnęła dopiero kiedy to się wszystko skończyło :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cześć! Bardzo Ci dziękuję za czytanie mojego bloga i wszystkie komentarze. Zawsze staram się odwdzięczyć. Miłego dnia!

instagram