Korzyści z podróżowania. Jak podróże wpływają na rozwój osobisty?

Wakacyjne podróże to nie tylko okazja do oderwania się od codziennego życia i odpoczynku, ale również doskonały moment na odkrywanie samej siebie i rozwój osobisty. W trakcie podróży do nowych miejsc, spotkań z nieznajomymi kulturami i poznawania różnorodności świata, możemy doświadczyć głębszych przeżyć, które wpłyną pozytywnie na naszą osobowość i życiową perspektywę. Kiedy pakujemy walizki i wyruszamy w nieznane, otwieramy się na nowe doświadczenia, wyzwania i możliwości odkrywania samych siebie. Podróżowanie to podróż do naszych wewnętrznych zakątków, gdzie napotykamy odwagę, empatię, kreatywność i umiejętność radzenia sobie w nieznanych sytuacjach. 

Jakie są korzyści z podróżowania pod względem rozwoju? Czy podróże kształcą?

1.Wychodzenie ze strefy komfortu w podróży

Podczas podróży, wyjście ze strefy komfortu może przybrać wiele różnych form, np. musisz się komunikować w języku, w którym nie mówisz płynnie. A jeśli dalej się nie rozumiecie, zaczyna się kombinowanie: migi, mieszanie słów w różnych językach, aż w końcu cały na biało wchodzi google translate. Albo i nie. Wybór zakwaterowania na przykład u mieszkańców w hostelu czy tradycyjnym gospodarstwie, pozwala zanurzyć się w lokalnej kulturze i poznać życie z perspektywy miejscowych. Wyobraź sobie, że znajdujesz w sobie odwagę i ruszasz w samotną podróż. Towarzyszą Ci strach i ekscytacja. To świetny czas, by podejmować własne decyzje i uczyć się niezależności. Moim ulubionym elementem podróży jest próbowanie lokalnej kuchni. Próbowanie nowych smaków jest dla mnie ważną częścią poznawania danej kultury. Nie mówię, że próbuję ekstremalnych rzeczy jak pająki, ale wystarczająco wyszłam ze swojej strefy komfortu obierając krewetkę i próbując kalmara. Wyruszenie w podróż wiąże się też z przełamywaniem swoich lęków – latanie samolotem, trekking po górach, nurkowanie w nieznanych wodach. Podczas podróży spotyka się nieznajomych. Nawiązanie rozmowy z taką osobą wymaga odwagi.

2. Otwarcie na nowe doświadczenia

Mamy szansę zanurzyć się w odmiennych kulturach i zwyczajach. Spotykamy ludzi, którzy od urodzenia kształtują się w zupełnie innych środowiskach i wierzeniach. Odkrywamy różnice i podobieństwa, co prowadzi do lepszego zrozumienia świata. To jak podróż do wielkiej księgi, gdzie każda kultura jest kolejnym rozdziałem, który wzbogaca naszą wiedzę i postrzeganie rzeczywistości. Każda kultura ma swoje unikalne obyczaje i tradycje, które intrygują swoją niepowtarzalnością. Spotykanie ludzi o odmiennym pochodzeniu, kulturze czy wyznaniu pomaga nam lepiej zrozumieć i akceptować różnice. Zrozumienie różnorodności może pomóc w zwalczaniu uprzedzeń i stereotypów wobec innych grup ludzi. Poznając ludzi na własne oczy, łatwiej jest przekonać się, że stereotypy często opierają się na niewiedzy i przesądach.

3. Poznanie siebie

Czasami podróże prowadzą do momentów samotności, które stają się doskonałą okazją do refleksji nad życiem i osobistymi celami. Odcięci od codziennych obowiązków i wpływów innych osób, możemy lepiej poznać swoje pragnienia i wartości. Warto zadać sobie następujące pytania: Czego naprawdę pragnę w życiu? Jakie są moje mocne strony i słabości? Czego boję się najbardziej? Jakie wartości są dla mnie najważniejsze? Kim jestem naprawdę poza moimi rolami społecznymi? Zadawanie sobie tych pytań podczas podróży może być inspirującym i wzbogacającym doświadczeniem, które pozwala na bardziej autentyczne odkrywanie siebie i pogłębianie samoświadomości.

4. Poznawanie nowych ludzi

Nawiązywanie nowych znajomości podczas podróży ma wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala ono na poznanie ciekawych i inspirujących ludzi z różnych kultur i środowisk, co poszerza nasze horyzonty i kształtuje naszą empatię. Po drugie, nowe znajomości mogą stać się trwałymi przyjaźniami, które pozostają z nami na długo po zakończeniu podróży. Ponadto, dzięki nawiązywaniu relacji z innymi podróżnikami czy miejscowymi mieszkańcami, odkrywamy unikalne perspektywy, zwyczaje i sekrety danego miejsca. Ostatecznie, nawiązywanie nowych znajomości podczas podróży pozwala nam na wspólne dzielenie się wrażeniami i emocjami.

5. Poprawa zdrowia psychicznego

Podróże mają wpływ na zdrowie psychiczne, bo po pierwsze – nie idzie się do pracy, więc odchodzi stres, zmiana otoczenia działa korzystnie dla ludzi. Nowe doświadczenia i przygody wywołują ekscytację. Odkrywanie nowych miejsc, kultur inspiruje, stymuluje kreatywność. Podróże łączą się z nowymi wyzwaniami i sytuacjami, co wpływa na umiejętności adaptacyjne.

Podsumowując:

Wychodzi na to, że podróże naprawdę kształcą. Podróżując, odkrywamy, kim naprawdę jesteśmy, jakie są nasze pragnienia i wartości. Zachęcam Cię do korzystania z każdej okazji, aby wybrać się w nieznane, by rozwinąć swoje skrzydła i odkrywać to, jaki świat jest różnorodny i piękny. Podróże są jednym z najcenniejszych narzędzi, które pozwolą Ci lepiej poznać siebie i stworzyć swoją niepowtarzalną historię. Moja babcia, która zazwyczaj nie dawała mi pieniędzy na żadne zachcianki, za każdym razem wysyłała mnie na wycieczki szkolne, mówiąc: „Jedź. Co zobaczysz, tego nikt Ci nie zabierze.” Miała rację. To zdanie towarzyszy mi do dzisiaj, kiedy przemierzam kolejne kilometry i poznaję nowe kultury.


Komentarze

 1. Podróżowanie jest świetne. Obyśmy mieli jak najwięcej czasu na zwiedzanie świata.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podróże rzeczywiście potrafią kształcić. Jednak to też zależy od tego z jaką perspektywą wyjeżdżamy. Są ludzie, którzy jadą na drugi koniec świata, tylko po to, żeby pić koktajle przy basenie. Też OK, ich sprawa, ale to już inny rodzaj podróżowania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podróże zawsze mnie mocno pociągały, jednak nigdy nie miałam na to funduszy. No może nie to, że nie miałam, poprostu zawsze znalazły się jakies bardziej pilne potrzeby ;) ale w tym roku pierwszy raz będę lecieć samolotem :P lecimy do Bukaresztu odwiedzić przyjaciółkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki podróżom można dobrze poznać samego siebie, to prawda :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Od czasu do czasu dobrze jest wybrać się w jakąś podróż. Człowiek może na chwilę pomyśleć i zregenerować siły :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cześć! Bardzo Ci dziękuję za czytanie mojego bloga i wszystkie komentarze. Zawsze staram się odwdzięczyć. Miłego dnia!

instagram