Dlaczego warto słuchać siebie? Klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Wiem jak to jest. Budzik dzwoni wcześnie rano, a Ty już musisz biec na kolejne spotkanie, zdążyć z projektami w pracy, załatwić domowe sprawy, spotkać się ze znajomymi, a potem jeszcze włączyć nowy odcinek serialu. Często w tym zabieganym świecie zapominasz o najważniejszej osobie - o sobie. Jak więc w codziennym zgiełku znaleźć chwilę dla siebie i skupić się na własnych potrzebach? 

1. Zacznij dzień od siebie.

Pierwsze 10 minut po przebudzeniu poświęć tylko sobie. Zamiast sięgać po telefon, przeglądać memy i wiadomości, wyciągnij ręce, przeciągnij się i głęboko oddychaj. Może medytacja? Wprowadź poranny rytuał, który pozwoli Ci naładować baterie na cały dzień.

2. Przemyśl, co i kiedy jesz.

Nawet w pracy, zamiast pochłaniać lunch w pośpiechu, zastanów się nad tym, co właśnie jesz. Jedząc w sposób świadomy, dajemy naszemu mózgowi sygnał, że jest czas na odpoczynek i relaks. To chwila przerwy od codzienności, moment tylko dla siebie. Poprzez skupienie się na jedzeniu, nasz umysł odrywa się od codziennych trosk, co działa niczym krótka medytacja. Poprzez docenianie smaku, zapachu i tekstury jedzenia, uczymy się być tu i teraz, co ma ogromny wpływ na nasze psychiczne samopoczucie. W życiu pełnym stresu i presji, taka chwila pełnej obecności potrafi zdziałać cuda.

3. Dziennik wdzięczności

Kup piękny notes i każdego wieczoru zapisuj w nim trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczna tego dnia. To doskonały sposób na przypominanie sobie o pozytywnych stronach życia, zwłaszcza w trudnych chwilach. Sama codziennie przed snem wymieniam za co jestem wdzięczna. Zaangażowałam w to nawet partnera - teraz sam zagaja wieczorami za co jestem wdzięczna. ;)

4. Chwile ciszy

Znajdź w ciągu dnia chwilę na odcięcie się od zewnętrznego świata. Nawet 5 minut ciszy i skupienia na oddechu może zdziałać cuda. Rzadko kiedy mamy okazję do refleksji, do zastanowienia się nad sobą, swoim życiem, uczuciami. Pięć minut ciszy pozwala na chwilę wytchnienia, na oderwanie się od rzeczywistości i zastanowienie się nad tym, co naprawdę jest ważne. To także doskonały sposób na redukcję stresu. Skupienie na oddechu, świadome wsłuchiwanie się w ciszę, pozwala nam uspokoić nerwy, obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie i nabrać nowej, świeżej energii.

5. Czas tylko dla Ciebie

Raz w tygodniu zafunduj sobie wieczór tylko dla siebie. Może to być kąpiel z ulubionymi solami, seans filmowy czy czytanie książki. Ważne, byś robiła to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność.
Nie musisz od razu zapisywać się na maraton. Wybierz aktywność, która sprawia Ci radość - może to być taniec, joga czy spacer. Ruch to nie tylko zdrowie, ale i doskonały sposób na relaks. Wybierając aktywność, którą naprawdę lubisz, dajesz sobie możliwość oderwania się od codziennej rutyny. Tańcząc, zapominasz o problemach w pracy; podczas jogi skupiasz się na oddechu i chwili obecnej, a spacerując po parku, podziwiasz przyrodę i cieszysz się świeżym powietrzem. To chwile tylko dla Ciebie, kiedy możesz naładować "baterie" i zebrać myśli.Nie bój się mówić "nie", gdy czujesz, że coś przekracza Twoje granice. Szanuj swój czas i energię. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich, a dbanie o siebie to Twoja najważniejsza odpowiedzialność.

6. Aktywność fizyczna

Nie musisz od razu zapisywać się na maraton. Wybierz aktywność, która sprawia Ci radość - może to być taniec, joga czy spacer. Ruch to nie tylko zdrowie, ale i doskonały sposób na relaks. Wybierając aktywność, którą naprawdę lubisz, dajesz sobie możliwość oderwania się od codziennej rutyny. Tańcząc, zapominasz o problemach w pracy; podczas jogi skupiasz się na oddechu i chwili obecnej, a spacerując po parku, podziwiasz przyrodę i cieszysz się świeżym powietrzem. To chwile tylko dla Ciebie, kiedy możesz naładować "baterie" i zebrać myśli.

7. Wyznacz granice

Nie bój się mówić "nie", gdy czujesz, że coś przekracza Twoje granice. Szanuj swój czas i energię. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich, a dbanie o siebie to Twoja najważniejsza odpowiedzialność.

Szybkie tempo życia, nieustanne dążenie do osiągnięcia sukcesu, konieczność spełniania oczekiwań innych - wszystko to sprawia, że nasz wewnętrzny głos ginie w natłoku codziennych obowiązków. A przecież to on powinien być naszym najważniejszym przewodnikiem. Nieuchronnie prowadzi to do poczucia frustracji, zmęczenia, a nawet wypalenia. Może się też przyczynić do problemów zdrowotnych, depresji czy chronicznego stresu. Słuchanie siebie to inwestycja w nasze zdrowie fizyczne, emocjonalne i duchowe. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć siebie, podjąć właściwe dla nas decyzje i żyć pełniejszym, szczęśliwszym życiem. Pamiętajmy więc o sobie każdego dnia, bo to właśnie my jesteśmy w centrum swojego świata.Komentarze

 1. Czas dla siebie naprawdę dużo daje. Bardzo pomocne porady.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenne wskazówki, warto wsłuchiwać się w swoje własne potrzeby. U mnie takim porannym rytuałem jest bieganie lub spacer i po tym faktycznie czuję się świetnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. witam Cię Magdaleno ♥
  wspaniały post, bardzo cenne rady ! .. konieczny jest czas, który powinniśmy mieć tylko dla siebie..
  bardzo ważne jest wsłuchiwanie się w swoje potrzeby i odczucia - 'Nasze szczęście zależy od nas samych' - Arystoteles..

  - pozdrawiam Cię serdecznie i ciepło, życzę pięknych chwil każdego dnia ♥

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cześć! Bardzo Ci dziękuję za czytanie mojego bloga i wszystkie komentarze. Zawsze staram się odwdzięczyć. Miłego dnia!

instagram