Jak przestać oceniać innych i dlaczego warto?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze ocenianie innych wpływa na nasze życie i relacje. Zużywamy mnóstwo energii, żeby zastanawiać się jak ocenią nas inni ludzie i zużywamy jej też mnóstwo na to, by oceniać innych, zamiast... cieszyć się życiem. Banał, ale naprawdę tak jest. Warto odłożyć togę i perukę na bok (wielu sędziów już od tego odeszło) i po prostu żyć.🙉 Ostatnio rozmawiałam przez jakiś czas z osobą, której powiedziałam o sobie bardzo dużo i... nie oceniała mnie. Myślę, że przez to tak się otworzyłam - nie usłyszałam ANI JEDNEJ oceny mnie czy mojego zachowania. Z takimi ludźmi aż chce się rozmawiać.

Powody oceniania innych 

Ocenianie innych jest zjawiskiem złożonym, wynikającym często z uprzedzeń, doświadczeń życiowych czy nawet obrony własnego ego. To także sposób na uproszczenie złożonej rzeczywistości - kto z nas nigdy się nie pomylił, oceniając jakąś osobę? Widzisz plamę na koszulce młodego chłopaka, automatycznie myślisz "brudas". Nie wiesz, że chłopak jadł w biegu jedyny posiłek tego dnia, bo miał tylko 20 minut przerwy między jedną a drugą pracą, żeby zarobić na studia? Często jest to proces automatyczny, niewymagający naszej świadomej zgody, ale można nad tym pracować. Widzimy coś, a resztę zakładamy - jaka jest prawda, wie tylko ten oceniany chłopak.

Wpływ oceniania na nasze życie

Ocenianie innych może prowadzić do utrwalania stereotypów, nieporozumień i konfliktów. Może wpływać na nasze relacje z innymi, ograniczając naszą zdolność do empatii i zrozumienia. Co więcej, ocenianie często odzwierciedla nasze własne niepewności i lęki, wpływając negatywnie na nasze samopoczucie. Sama złapałam się na tym, że idąc do pracy jakiś czas temu, zauważyłam ciekawie ubranego mężczyznę i pomyślałam: "Wygląda jak debil". I naszła mnie taka chwila refleksji - dlaczego tak uważam? Czemu w mojej głowie pojawiło się akurat to? Dlaczego właśnie na tego faceta zwróciłam uwagę? Jakie emocje mi towarzyszą?

Korzyści z nieoceniania innych

Zaprzestanie oceniania innych otwiera nas na nowe perspektywy, głębsze relacje i lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. Pomaga również w budowaniu zdrowszego obrazu siebie i zwiększa naszą empatię. Robiłam w zeszycie ćwiczenia - za każdym razem, gdy myślałam o kimś negatywnie, zapisywałam to i tworzyłam przeciwstawny komunikat i nazywałam swoje emocje. Pomogło.

5 sposobów na to, jak przestać oceniać innych

 • Rozwijaj samoświadomość: Zwracaj uwagę na swoje myśli i emocje, aby zrozumieć, kiedy i dlaczego oceniasz innych - czyli to, co napisałam wyżej. Zastanów się z czego wynikają Twoje oceny, zauważaj - to już duży krok.
 • Praktykuj empatię: Stawiaj się w sytuacji innych, próbując zrozumieć ich perspektywę i doświadczenia podczas rozmowy. Wiesz tyle, ile jest Ci powiedziane. Tylko i aż.
 • Używaj technik mindfulness: Uważność pomaga zauważyć automatyczne myśli i oceny, dając szansę na ich świadome przetworzenie i zmianę.
 • Skup się na pozytywach: Zamiast skupiać się na negatywach, poszukaj pozytywnych cech i zachowań innych osób - np. widząc tą wredną kobietę z mieszkania obok, uśmiechnij się i powiedz "dzień dobry", nie rozmyślaj jak bardzo jej widok popsuł Ci humor.
 • Edukuj się i otwieraj na różnorodność: Poznawanie różnych kultur, społeczności i punktów widzenia może zmniejszyć tendencję do oceniania. Bardzo pomocne są tutaj podróże. A jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, zawsze możesz porozmawiać z kimś przez Internet, używając Facebooka czy aplikacji Tandem, Interpals.

Zaprzestanie oceniania innych nie jest procesem, który dzieje się z dnia na dzień, ale jest to droga, która może prowadzić do pełniejszego i empatycznego życia. Dzięki świadomemu podejściu i praktykowaniu opisanych metod, każdy z nas może nauczyć się żyć bez niepotrzebnego oceniania innych. Wszyscy mamy wystarczająco dużo problemów, żeby analizować i przejmować się obcymi ludźmi, których widzimy raz w życiu.

Zapraszam na mojego Instagrama, gdzie jest trochę więcej prywatnych rzeczy oraz na Tik-Toka, na którym pajacuję i robię śmieszne filmiki dotyczące mojej umiejętności malowania się. Uczę też jak ripostować i odpowiadać na głupie komentarze. Koniecznie zajrzyjcie! Do następnego 💗

Komentarze

 1. Niestety jesteśmy tak zaprogramowani, że oceniamy innych. Ale warto nad sobą pracować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Staram się nie oceniać innych, kiedyś często mi się zdarzało, ale zmiana postawy wpłynęła pozytywnie na moje samopoczucie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, że warto! Ja już tyle razy nacięłam się na opinie wynikające z powierzchowności, że przestałam kogokolwiek oceniać. Od razu przypomina mi się pewien cytat: Zanim osądzisz mnie i moje życie, włóż moje buty, przejdź ścieżki życia, które ja przeszłam, przeżyj moje bóle, smutki i cierpienia. Wytrwaj tyle ile ja wytrwałam, upadnij tam, gdzie ja upadłam i podnieś się tak samo jak ja się podniosłam. Kiedy już naprawdę poznasz moją historię, będziesz miał prawo, żeby oceniać mnie i moje życie...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cześć! Bardzo Ci dziękuję za czytanie mojego bloga i wszystkie komentarze. Zawsze staram się odwdzięczyć. Miłego dnia!

instagram